fbpx
Menu

Cart

Agrotechnika pestovania sóje

Sója fazuľová (Glycine soja)


Požiadavky na prostredie

Pre pestovanie sóji sú optimálne kukuričné a teplé repárske oblasti. Suma vegetačných teplôt činí 2 – 3 tis.°C. Pri 14 °C sa rast zastavuje. Jarovizácia trvá 10 – 14 dní a nastáva pri teplote 20 – 25 °C. Náročnejšia na teplo je rastlina od obdobia kvitnutia až vytvorenia semien. Sója je rastlina krátkeho dňa. Okrem teplôt je náročná tiež na vlahu. Za vegetáciu vyžaduje 600 – 700 mm zrážok, z toho 300 mm v dobe od kvitnutia do tvorby semien. Optimálna vlhkosť pôdy je 60 – 70%. Sója neznáša pôdy ťažké, kyslé a zamokrené. Veľmi vhodné sú pôdy s neutrálnou pôdnou reakciou, stredné, humózne, výhrevné s dostatkom živín. Vysoká je spotreba dusíka (173 kg.ha-1 pri výnose 2,2 t), hradí ju čiastočne prostredníctvom hľuzových baktérií

Agrotechnika

Základom je skorá podmietka a orba na jeseň. Na jar sa povrch urovná smykom, bránami, poprípade i kultivátorom. Najlepšou predplodinou je hnojená okopanina, ale môže byť radená i medzi obilniny, po inej strukovine i po sebe. Osivo je očkované Rhizobinom.

Sejeme koncom apríla pri teplote 8 – 10 °C, do riadkov 0,25 – 0,375 m alebo 0,45 m, kvôli medziriadkovej kultivácii. Hĺbka siatia je 44 – 50 mm (na ľahších pôdach sejeme hlbšie). Výsevok činí asi 90 – 120 kg.ha-1. Sója je veľmi citlivá na zaburinenie a nedostatok kyslíku v pôde. Sója ukončuje vegetáciu koncom augusta a v prvej polovici septembra. Zber prebieha za plnej zrelosti, kedy listy žltnú, usychajú a opadávajú. Semená sú odrodovo sfarbené a tvrdé. Pri oneskorenom zbere sa otvárajú struky a nastávajú zberové straty. Veľmi nutné je správne nastavenie žacej mlátičky (zníženie otáčok bubna, zväčšenie medzery medzi bubnom a košom). Výnos semien tvorí 2 – 3 t.ha-1 podľa odrody

Výživa a hnojenie

Náš sortiment produktov zahŕňa inovatívne biostimulanty a bioživiny, ktoré pracujú rýchlo a efektívne. Početné štúdie dokazujú účinnosť produktov Agritecno Fertilizantes v nízkych dávkach.Preto pre dosiahnutie vysokej a kvalitnej úrody vám odporúčame aplikáciu týchto prípravkov. 

 

je silný bionutrient špeciálne určený na ošetrenie osiva. Dosahuje vysoké percento klíčivosti, zlepší vývoj koreňov, štart do vegetácie čo je základ pre úspešný boj s burinami čo zabezpečí vysoké výnosy.

je vynikajúci biostimulant vyvinutý pre obilniny a ostatné plodiny. Skladá sa z aminokyselín a esenciálnych stopových prvkov ako je Mn, Zn, B, Fe, Mo a Cu. Množstvo jednotlivých stopových prvkov je stanovené tak, aby, maximálne spĺňalo požiadavky plodín (odnožovanie až kvitnutie). Aminokyseliny a dusík pomáhajú plodine rásť aj v stresových situáciách.

obsahuje všetky stopové prvky pre správny vývoj rastliny. Je formulovaný s aminokyselinami, ktoré pomáhajú stopovým prvkom penetrovať sa do rastliny a zároveň umožňujú ich rýchly pohyb v rastline.

obsahuje vápnik, bór a aminokyseliny. Tieto látky zlepšujú nasádzanie, vývoj a rast strukov a semien.

 

Dávkovanie a spôsob použitia nájdete v systéme používania prípravkou pre sóju.

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť