fbpx
Menu

Cart

Agrotechnika pestovania kukurice

Požiadavky na prostredie

Kukurica je rastlina teplomilná. Suma teplôt potrebná behom vegetácie činí 1700 – 3100 °C. Minimálna teplota pre klíčenie je 6 °C. Pozemky vhodné pre kukuricu sa majú od skorej jari čo najrýchlejšie prehrievať, majú byť dobre a včas spracovateľné. Ľahšie pôdy sú vhodnejšie ako ťažké. Kukurica má nízke nároky na vlahu, hodnoty transpiračného koeficientu sú priemerne 256. Krátky deň urýchľuje kvitnutie, ale znižuje počet listov a výšku rastlín.

Zaradenie v osevnom postupe

Do osevného postupu by kukurica, vzhľadom k veľkým požiadavkám na dusík mala byť zaradzovaná po zlepšujúcich plodinách, zvlášť strukovinách. Taktiež zaradenie po okopaninách hnojených organickými hnojivami je vhodné. V klimaticky vhodných plochách je ich pestovanie výhodné po kŕmnych plodinách zaoraných (po 1. kosení) alebo po ozimnej medziplodine. Podiel kukurice v osevnom postupe by nemal prekročiť 10%. Ich pestovanie po sebe nie je v ekologických systémoch vhodné vzhľadom k pretrvávaniu určitých spoločenstiev burín. Kukurica v zmesi s bôbom a s podsevom predstavuje veľmi dobrú predplodinu.

Príprava pôdy na siatie

Pred siatím je možné 1 až 2-krát redukovať burinu kyprením. Tu odporúčame aplikáciu prípravku Rhizocore, ktorý zabezpečí rozklad rastlinných zvyškov ale aj likvidáciu patogénov v pôde. Nevýhodou je pritom prílišné rozdrobenie pôdy, zvýšenie náchylnosti k erózii a tvorbe pôdneho prísušku a poškodenie pôdnej štruktúry. Termín siatia závisí na teplote pôdy (obvykle začiatkom mája). Proti vyhrabávaniu a vyzobávaniu vtákmi sa odporúča hĺbka siatia 60 – 90 mm. V ekologických systémoch sa osvedčilo vysievať ju o 14 dní neskôr než obvykle, preto, aby vzchádzala rýchlejšie, rástla a potláčala burinu. Neskorý výsev zníži i negatívny vplyv pôsobenia chorôb. Je vhodné použiť osivo s nižšími hodnotami FAO. Vzdialenosť riadkov je daná technológiou zberu a používania mechanizácie. Počty rastlín na hektár sú dané výsevnými jednotkami podľa hybridu.

Výživa a hnojenie

Kukurica výborne využije všetky formy organického hnojenia. Náš sortiment produktov zahŕňa inovatívne biostimulanty a bioživiny, ktoré pracujú rýchlo a efektívne. Početné štúdie dokazujú účinnosť produktov Agritecno Fertilizantes v nízkych dávkach.Preto pre dosiahnutie vysokej a kvalitnej úrody vám odporúčame aplikáciu týchto prípravkov. Dávkovanie a spôsob použitia nájdete v systéme používania prípravkou pre kukuricu.

 

je silný bionutrient špeciálne určený na ošetrenie osiva. Dosahuje vysoké percento klíčivosti, zlepší vývoj koreňov, štart do vegetácie čo je základ pre úspešný boj s burinami čo zabezpečí vysoké výnosy.

 

je vynikajúci biostimulant vyvinutý pre obilniny a ostatné plodiny. Skladása z aminokyselín a esenciálnych stopových prvkov ako je Mn, Zn, B, Fe, Mo a Cu. Množstvo jednotlivých stopových prvkov je stanovené tak, aby, maximálne spĺňalo požiadavky plodín (odnožovanie až kvitnutie). Aminokyseliny a dusík pomáhajú plodine rásť aj v stresových situáciách.

 

zlepšuje úroveň zinku v plodinách. Tento prípravok je vyrobený s aminokyselinami, ktoré pomáhajú zinku preniknúť do rastliny.

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť