fbpx
Menu

Cart

Pásavka zemiaková

Priesady batátov

Ani sa nenazdáme a sú tu. Robia si hostiny na nádherných zelených byliach zemiakov, ktorým sme sa ešte len predvčerom tak tešili. Bruchá prehladnutých chrobákov sa priamo pred našimi očami zväčšujú a ich počty každý deň narastajú. 

Pásavka zemiaková

 

Dospelý jedinec pásavky zemiakovej má 7-16mm dlhé a oválne telo. Na povrchu rastlín ho určite spoznáte. Ako aj škody, ktoré je poznať už z diaľky. Dospelé jedince prezimujú v pôde. Približne 10-15 cm pod povrchom. Najčastejšie sa zazimujú priamo na pôde, kde našli počas vegetačnej doby obživu. Po prezimovaní vyliezajú z pôdy, ktorá je už zohriata jarným slnkom. Prvé jedince možno bádať už v období kvitnutia púpavy. Aj keď ich vieme spozorovať na iných rastlinách, poväčšine vyhľadávajú rastliny ľuľka zemiakového, kde po oplodnení samičky kladú vajíčka. Vajíčka nájdete na spodnej strane listov zemiaka. Jedna samička je schopná naklásť až 1000 vajíčok.

Foto: Vajíčka pásavky zemiakovej na spodnej strane listov zemiaka a vyliahnutá larva (1. instar).

 

Čo sa deje po vyliahnutí vajíčok?

Po vyliahnutí vznikajú larvy, ktoré sú veľmi žravé. Pasú sa na listoch vo dne aj noci. Pri premnožení tohto škodcu vznikajú značné škody na zemiakoch, ktoré sa odrazia na výške úrody. Navyše požerom je porast zemiakov náchylný na choroby, ktorým sa otvorí živná pôda pre rozvoj.

Účinným spôsob regulácie pásavky zemiakovej je postrek pripravený z prírodného insekticídu NeemAzal. Tento postrek je vyrobený z výťažku semien rastliny Azadirachta indica. Postrek vykonávame pri prvom spozorovaní dospelých jedincov v poraste zemiaka. Ďalší postrek robíme v období vyliahnutia lariev. Postreky vykonávame podľa potreby. ???Jeden druh postreku aplikujeme počas vegetačnej doby maximálne 2x. Ak je nutné spraviť ďalší postrek, teda tretí, použite SpinTor.???

Ako ináč znížiť množstvo pásaviek zemiakových?

Ako sme už spomínali, pásavky je veľmi vhodné striekať NeemAzalo-m. Ďalšou ekologickou alternatívou je manuálne pretrhanie lístkov, na ktorých sú nakladené vajíčka. Je to prácnejšie, no týmto spôsobom viete odstrániť bez postreku veľké množstvo vajíčok pásavky. Ak vaše zemiakové pole nie je veľké a máte kúsok voľného času prejdite sa po zemiakových záhonoch a poodtrhujte lístky pod ktorými sú vajíčka. Sú vo väčších zhlukoch (niekoľko desiatok vajíčok po hromade). Ich farba je jasne oranžová a dobre rozoznateľná v zelenom poraste. Možno sa vám nepodarí nájsť a odstrániť všetky vajíčka, no podarí sa vám ich výrazne zredukovať.  Následne, po vyliahnutí neodtrhnutých vajíčok, spravte postrek s NeemAzalom. 

 

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť