fbpx
Menu

Cart

Insekticídna Quassia amara

Priesady batátov

Celé desaťročia udivuje svojou schopnosťou regulovať škodcov na ovocných stromoch a zelenine.

Insekticídna Quassia amara

 

Pôvod Quassie

Quassia amara, či slovensky kvasia horká, je ker, ktorý sa prirodzene vyskytuje v tropických oblastiach Strednej Ameriky (Karibik, Kostarika, Panama) a severnej a západnej časti Južnej Ameriky (Guyana, Venezuela, Brazília, Peru, Kolumbia, Amazonský dažďový prales), pričom sa aj väčšinou zberala z prírodného prostredia, no dnes sa pre svoje výnimočné vlastnosti aj pestuje.

 

História a účinky

Extrakt z quasiového dreva alebo kôry sa správa ako prírodný insekticíd a larvicíd (vo viacerých krajinách Európy je aj ako organický insekticíd registrovaný). Prvý krát bol takto použitý už v roku 1850 v USA a 1880 v Európe, dodnes boli jeho účinky sledované na viacej ako 100 druhoch hmyzu. Jeho pôsobenie je všestranné – môže byť kontaktné, repelentné, a ak je absorbovaný koreňmi rastlín a transportovaný do listov, funguje systémovo a pôsobí ako požerový jed. Aj preto vzbudzuje veľký záujem najmä u farmárov, ktorí pestujú v integrovanom a organickom pestovateľskom systéme.

Bol dokázaný jeho výrazný negatívny vplyv na viacerých škodcov, ako sú vošky, mole a molice, nosániky, ale aj vŕtivku čerešňovú či pásavku zemiakovú. Zaujímavé je aj jeho využitie proti vtákom, keďže ich plody odradia pre jeho horkú dlhšie pretrvávajúcu chuť. Okrem toho má preukázateľné antiparazitické, antibakteriálne a antivirálne účinky. V niektorých krajinách je stále využívaný ako účinný prírodný repelent voči komárom a inému hmyzu.

Napriek jeho toxickým účinkom pre hmyz, ide o prírodný produkt, u ktorého sa netreba báť ohrozenia ľudského zdravia. To dokazuje aj fakt, že sa extrakt z dreva komerčne používa na dochucovanie aperitívov, likérov, nealkoholických nápojov a pečiva. Pivovarníci taktiež v minulosti používali štiepku, ako náhradu chmeľu a látky, ktoré sa z Quassii získavajú sú súčasťou mnohých liečiv. Pozor ale na jeho aplikáciu tesne pred zberom, má veľmi horkú chuť.

 

Obsahové látky

Vo všetkých častiach rastliny (koreňoch, dreve, kvetoch aj plodoch) obsahuje quassia veľké množstvo aktívnych látok a fytochemikálii. Tieto aktívne látky patria medzi alkaloidy, triterpény a skupinu vo vode rozpustných horkých zlúčenín quassinoidov (triterpenoidné zlúčeniny) v množstve ~0, 25 %. Z quassinoidov sem patrí quassin (0,09 – 0,17%), neoquassin (0,05 – 0,11%) – oba majú insekticídne účinky, ďalej hydroxy-quassin a simalikalakton D. Okrem nich drevo obsahuje aj isoquassin, parain, quassimarin, quassinol and quassol. Práve quassinoidy sú zodpovedné za horkú chuť či biologické a medicínske účinky, ktorými disponuje drevo tejto rastliny. Pre predstavu, quassin je jedna z najhorkejších látok, aké sa dajú v prírode nájsť.    

Kúpiť v e-shope

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť