fbpx
Menu

Cart

Priesady batátov sú základ k úspešnému vypestovaniu batátových hľúz

Priesady batátov

Sladké zemiaky ako netradičná potravina v slovenských kuchyniach má okrem chuťových, aj množstvo nutričných predností.

Priesady batátov sú základ.

Batáty sú netypickou plodinou, ktorá sa na Slovensku pestuje stále vo väčšom množstve. Pochádzajú tropických častí Strednej ameriky. No pri stanovení vhodnej agrotechniky, alebo spôsobu pestovania si vieme túto plodinu dopestovať aj v našej záhradke.

Priesady batátov sa získaváju naklíčením batátov. Tieto klíčky alebo výhonky sa z batátov odlomujú a vkladajú do nachystaného substrátu, kde zakorenia. Rast koreňov je sprevádzaný zhustnutím nadzemnej časti priesad. Zakorenené priesady si následne môžete vysadiť predpripravenej pôdy v záhonoch, záhradách, nevyužitých fóliovníkoch.

Kde priesady batátov zoženiem?

Priesady batátov, alebo sadenice si viete objednať z pohodlia domova cez náš e-shop. Ponúkame 4 druhy batátov: ORANŽOVÉ, BIELE, FIALOVÉ a MURASAKI (biele s ružovou šupkou). Tieto sadenice majú po vysadení do pôdy dobrú dynamiku vzrastu. Rýchlo sa zakorenia a vytvoria nové nadzemné výhonky, ktoré postupne zaplnia celý priestor, do ktorého priesady vysadíte.

Odkiaľ tieto priesady pochádzajú?

Spolupracujeme s chorvátskym pestovateľom batátov, ktorý na svojej malej farme batáty množí. Vyššie spomenutý postup výroby priesad je vďaka tomuto pestovateľovi zvládnutý, a k vám domov sa dostanú hotové sadenice objedaných druhov, ktoré si zvolíte v našom e-shope. K objednávke batátov vám navyše pribalíme pestovateľskú fóliu a leták, vďaka ktorému sa podarí dopestovať batáty aj vám doma.

Koľko batátov si dopestujem z objednaných priesad?

S našimi zákazníkmi komunikujeme a vyhodnocujeme ich pestovateľské počiny. Priemerne sa slovenskému záhradkárovi urodí od 1,5-2,0 kg batátov z jednej priesady (potenciál je ešte väčší). Dôležitým faktorom pre dobrú úrodu je použitie vyššie spomenutej pestovateľskej fólie, ktorú k naším objednávkam pribaľujeme. Keď na povrch pôdy prekryjete touto fóliou, všimnete si, že priesady majú oveľa vyššiu dynamiku vzrastu oproti priesadám, pri ktorých fólia nebola. Je to vďaka tomu, že pôda je dostatočne prehrevaná. Ako sme už spomenuli, batáty sú tropická rastlina. Pre svoj rast potrebujú dostatok tepla a slnka. Slnko na oblohe neovplyvníte, no to, koľko tepla sa do pôdy vďaka tejto fólií pretaví, ovplyvniť viete, a má to viditeľný efekt hlavne v počiatočnom raste. Zároveň je fólia zábranou proti rastu burín. Batáty sú beztak citlivé na herbicídy. Znášajú len určité účinné látky a tie sú neni povolené pre malospotrebiteľov. Pokládka fólie vás odbremení od mechanického ničenia burín plečkovaním či okopávaním.

Úroda batátov sa zvyšuje.

Vďaka využitiu fólie pri pestovaní nám úrody narástli až o 20 až 30%. Môžeme sa pochváliť 4kg úrodou batátov z jedného trsu, čo je úžasné množstvo, ktoré nám vie jedna priesada batátov priniesť. Náš kolega a zároveň lokálny pestovateľ BIO batátov na slovensku dopestoval hľuzy, ktoré dosahovali neskutočných 1,9 kg.

Priesady batátov, ktoré predávame v našom e-shope vám prinesú peknú úrodu.

Ďalšie rady a typy, pre pestovanie batátov vám prinášame v článku: Ako pestovať batáty s úspechom

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť